مفاهیم زبان صورت

مفاهیم زبان صورت 768 291 ahmadrz62

صورتِ ما در حدود ۸۰ ماهیچه دارد که با به کارگیری آن ها، بسیاری از علائم غیر کلامی از طرف ما بروز داده می شود. علاوه بر تغییراتی که توسط ماهیچه ها در صورت بروز می دهد، رنگِ پوست و رطوبتِ روی آن نیز در درکِ احساسی که طرف مقابل در حال تجربه ی آن است نقش کلیدی و مهمی بازی می کنند.

 

معانی تغییرِ رنگِ پوستِ صورت

قرمز

به صورت کلی، تغییر رنگِ صورت به قرمز نشان دهنده آن است که فرد داغ است. در این حالت خون به سمت صورت پمپاژ می شود تا بتواند با گردش در پوست، سرد شود. افزایش گرمای خون یا به دلیل انجام حرکات ورزشیست، یا به دلیل تغییرات احساسی مثل هیجان زده شدن و یا انرژی گرفتن در فرد.

از لحاظ تفسیر احساسِ درون، معمولا فردی که صورتش قرمز شده است را عصبانی در نظر میگیرند. در این حالت، این یک سیگنال تصویری واضح از طرف فردِ خشمگین به طرف مقابل است که اگر به روند کنونی خود ادامه دهد، احتمالا آسیبی به او وارد خواهد شد (کلامی یا فیزیکی یا به هر طریق دیگری که به ذهن فرد خشمگین خطور کند).

نشانه های بروز خجالت در افراد به شیوه های مختلف در صورتِ ایشان نمایان می شود. در برخی، گردنِ ایشان به رنگ قرمز در می آید. در بسیاری از افراد تنها رنگ گونه هاست که قرمز می شود. گاهی اوقات هم کل صورت در اثر خجالت کشیدن قرمز می گردد.

 

سفید

رنگ سفیدِ صورت ممکن است به دلیل احساس سرما در بدن فرد است، و خون از صورتِ ایشان به قسمت هایی با فاصله بیشتر از سطح پوست می رود تا از سرمای بیشتر دوری کند.

از لحاظ احساسی، رنگ سفیدِ صورت یکی از نشانه های ترسیدن است، که گاهی به شدت در چهره افراد دیده می شود. این بدان دلیل است که خون از صورت فاصله می گیرد، چرا که احتمال ایجاد بُرِش در صورت و خون ریزی وجود دارد. بنابر این خون به ماهیچه های بدن می رود، چرا که بدن به قدرت آن ها برای دفاع از خود در شرایط ترس نیاز دارد.

 

آبی

ممکن است گاهی اوقات رنگِ صورت متمایل به آبی شود. این حالت نیز نشانه ای از سرما و یا ترسِ شدید است.

 

رطوبت بر روی پوست

عرق ریختن، شیوه طبیعی مکانیزم بدن است تا بتواند گرمای بدن که به احتمال زیاد حاصل از بروز هیجان ها یا تحریکات احساسی هستند را کاهش دهد. در زمان ترس نیز عرقِ بدن سرازیر می شود. به احتمال زیاد دلیل این امر آن است که پوستِ بدن را لغزنده کند تا به این طریق، و در صورت گیر افتادنِ فرد در موقعیتِ خطرناک، تواند با این توانایی خود را از بند نجات دهد.

 

احساسات

زمانی که ما در درون احساسِ خاصی را تجربه کنیم، ناخودآگاه حرکاتی در صورتِ ما بوجود می آید که این احساسات را نمایش می دهد. دقت داشته باشید که علائمی که در ادامه آمده اند، سیگنالهایی هستند که ممکن است در زمان بروز این احساسات خاص در صورتِ ما بروز داده شوند. این بدان معنا نیست که همه ی این علائم را باید در صورت ببینیم تا بتوانیم متوجه شویم چه احساسی در ذهن طرف مقابل شکل گرفته است.

در حقیقت، شکل گیری احساسات در صورت در سه سطح مختلفِ درشت، ریز و ظریف صورت می گیرد که در پستهای بعدی به هرکدام از احساسها و این سطوح خواهیم پرداخت.

در تصاویر زیر، به دقت به تفاوت بین تغییرات موجود در عناصرِ صورت توجه کنید. گاهی اوقات تنها وجود یا عدم وجود یک حالتِ خاص، معنای تفسیری از احساسی که فرد تجربه می کند را تغییر می دهد! به عنوان مثال، با دقتِ خاص و ویژه دو تصویر مربوط به “تعجب و غافلگیری” و “ترسیدن” را با هم مقایسه نمایید. متوجه خواهید شد که تفاوت در حالتِ ابروها و چین های بوجود آمده بر روی پیشانی هستند و چشم ها و دهان به یک شکل به نمایش در آمده اند!

در پست های بعدی به صورت خاص و ویژه به مبحث احساس ها، شیوه نمایش آن ها در صورت، مقایسه ی احساس های نزدیک به هم با یکدیگر و شیوه کنترل این احساسات خواهیم پرداخت.

 

ما به چه حالتِ صورتی اعتماد می کنیم؟

در تحقیقاتی که هلمن در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام داد، به این نتیجه رسید که گرایش انسان ها برای اعتماد کردن به حالتی از صورت است که کمی لبخند بر روی آن صورت نقش بسته باشد، به گونه ای که در تصویر مربوط به “شادی” در بالا مشاهده می کنید؛ آن هم در حالتی که کمی ابروها به بالا کشیده شده باشند (چیزی شبیه به تصویر مربوط به “تعجب و غافلگیری” در بالا، که ابروها در حالت کمتری به بالا کشیده شده باشند).

در این حالت، ما اعتماد به نفسِ خود را به طرف مقابل، با یک رفتار دوستانه نمایش می دهیم؛ بدون اینکه دلواپس آن باشیم که آیا طرف مقابل هم به ما علاقه ای دارد یا خیر (که در این حالت به عنوان یک دوست جذابتر جلوه خواهیم داد!).

در خصوص ابروها و پیشانی باید به یک نکته بسیار مهم اشاره کنم. در تصاویر زیر، ۵ حالت متفاوت مشاهده می شوند:

شاید شنیده باشید که می گویند: “به نگاه کردن به چشم ها، می توانیم تا عمق ذهن طرف مقابل را بخوانیم!”. باید خدمت شما عرض کنم که اگر بخواهیم بدون توجه کردن به ابروها و پیشانی، چشم ها را تفسیر کنیم، صد در صد دچار اشتباه خواهیم شد! چرا که ابروهای ما به شدت در حالت های احساسی متفاوت، به صورتی متفاوت در کنار هم قرار می گیرند. در تصاویر بالا، احساس هایی که ابروها می توانند بروز دهند نوشته شده است.

نکته مهم در پیشانی، تفاوت چین و چروکهایی است که در حالت های احساسی مختلف بر روی آن بوجود می آیند.

 

— احمدرضا زارعی

هدیه شما دوست عزیز!

روانشناسی اهرم های تاثیرگذاری از طریق فشار روانی

با ما در تماس باشید

تلفن: 07633671829
آدرس: بندرعباس – چهار راه نخل ناخدا – به طرف ترمینال – ابتدای خیابان سنبل – مرکز دبیرستان غیر دولتی پسرانه عالی

موبایل، واتسپ و تلگرام: 09173690197

پست الکترونیکی:
admin [at] ZareiLearning [dot] ir

برای پشتیبانی از لایوهای ما

کلیک کنید

تمام حقوق این وبسایت محفوظ و بنام مهندس احمدرضا زارعی می باشد.